Wakacje 2012-07-16 - sir_herrbatka

Szybkość z jaką rozwija się projekt zmalała ostatnio znacznie. Wyjaśnienie jest proste.

Wakacje. A jak nie wakacje to zapalenie opon mózgowych.

Smutek, melancholia, i ociężałość — wielka, rozmiarów góry; głęboka jak oceany; mdła jak brazylijska telenowela. Chciałbym, bardzo bym chciał, wstawić w tym miejscu fragment z „Króla Lwa” w którym ginie Mufasa, ale drżę na myśl o fali samobójstw przetaczającej się przez kraj; o śledztwie prowadzącego jak po sznurku do niezwykle podejrzanej koherencja historii odwiedzanych stron z komputerów należących do denatów…

Nie będzie Mufasy.

Zamiast tego postaram się opisać tą garść istotnych informacji, a wy będziecie podziwiać moje poświęcenie; kreatywność; pomysłowość oraz sławić me imię.

Jeśli jeszcze tego nie wiecie to teraz się dowiecie: OpenMW jest dużo nowocześniejszym silnikiem niż ten stworzony przez Bethesdę na potrzeby Morrowinda. Nie jest to, a przynajmniej nie powinno być dla was zaskakujące jeśli tylko zważycie na to, że Morrowind ma już ponad dziesięć lat (dekadę!), a na dodatek był rozwijany jeszcze w epoce linii windows 95/98. Znaczenie słowa „nowoczesność” w kontekście silnika gry komputerowej można zamknąć w „wykorzystywaniu nowoczesnych technik”.

Takich jak shadery.

Scrawl wciąż pracuje nad systemem shaderów. Znaczenie tej pracy jest trudne do przecenienia. Przykładowo OpenMW wykorzystuje shadery na użytek wyświetlania terenu. Przynajmniej teoretycznie jest to podejście nieskończenie bardziej efektywne niż wykorzystywane przez morrowinda, umożliwia większą wydajność i lepsze wykorzystanie podzespołów komputera, a przecież to jedynie początek, ledwie demonstracja — same fundamenty możliwości jakie otworzą się po ukończeniu OpenMW 1.0.0.

Chris usprawnia obsługę formatu nif. Sprawa bezwzględnie kluczowa i wstęp przed intensyfikacją prac nad animacjami, a także prawdopodobnie wszystkich innych funkcji które w jakiś sposób odnoszą się do węzłów nif.

Zini utworzył nową gałąź o nazwie „Potions” wskazującej na przeznaczenie do pracy nad używaniem napojów magicznych. Bardzo niewielki, ale wciąż istotny fragment rozgrywki znanej z morrowinda i powinniśmy zacząć się przyzwyczajać, że to właśnie takie funkcje i wysiłki takie jak ten stanowią trzon projektu.

Co prawda zjadanie składników alchemicznych było planowane, ale z racji na drobne zderzenie z naszymi brakami w wiedzy na temat wzorów matematycznych, wedle których morrowind ustala siłę i czas trwania efektu, chleb może czuć się bezpiecznie jeszcze dość długo.

Fork me on GitHub

You must be logged in to post a comment.